Czym charakteryzują się druty i pręty płaskie?
Wszystkie elementy wykonywane ze stali powstają z odpowiednio dobranych wyrobów hutniczych, które są przygotowywane ze stopów oferujących niezbędne w konkretnym zastosowaniu parametry wytrzymałościowe oraz konieczną metodę obróbki powierzchniowej. Dostępny asortyment obejmuje zwykle takie postacie półproduktów, które pozwolą na zmniejszenie ilości powstających odpadów oraz maksymalnie zredukują liczbę potrzebnych w danej sytuacji operacji technologicznych. Znakomitym przykładem mogą być pręty płaskie, sprzedawane przez firmę Stalko z Sosnowca, będącą renomowanym wytwórcą i dostawcą drutów ciągnionych, prętów i innych wyrobów metalowych. Przekonajmy się, co wyróżnia druty i pręty płaskie oraz sprawdźmy, w jakich zastosowaniach okażą się one przydatne.
Asortyment firmy Stalko, jeżeli chodzi o druty i pręty płaskie
Druty i pręty płaskie cechuje przede wszystkim specyficzna geometria odpowiadającą klasycznym płaskownikom. Wyroby z tej grupy mają wysoki stosunek szerokości do grubości i są oferowane w wersjach przygotowanych ze stali zimnowalcowanej normalnej lub zmiękczonej, a także jako pręty ciągnione w klasie tolerancji H11 wg ISO 286-2. Jeżeli chodzi o szereg grubościowy to pręty i druty mogą mieć 2, 3, 4, 4,5, 5, 6, 8 lub 10 mm, zależnie od swej szerokości, która może wynosić 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16 albo 20 mm. Pręty ciągnione z tolerancją H11 są sprzedawane tylko w wybranych rozmiarach – 10×4 mm, 10×4,5 mm, a także 10×5 mm oraz 15×5 mm i 16×6 mm.
Do czego mogą służyć druty i pręty płaskie?
Druty i pręty płaskie są niezbędne w wielu zastosowaniach przemysłowych. Są użyteczne w przypadku konstrukcji stalowych, przydają się w budownictwie oraz przemyśle maszynowym, a także przy wykonywaniu ogrodzeń czy wsporników lub mocowań do rozmaitych instalacji.