Czym jest metaloplastyka?
Przygotowywaniem standardowych elementów wykonywanych z metalu zajmują się zwykle firmy specjalizujące się w tworzeniu konstrukcji stalowych, a także ślusarstwie i spawalnictwie bądź obróbce mechanicznej. Tam, gdzie powstające wyroby mają mieć nie tylko walor użytkowy, ale również dekoracyjny, zadanie ich opracowania, zrobienia oraz montażu zleca się na ogół osobom specjalizującym się w kowalstwie artystycznym i metaloplastyce. Poza przedmiotami nakierowanymi na funkcjonalność oraz efekt wizualny w grę wchodzą także przedmioty mające charaktery wyłącznie artystyczny np. rzeźby, ornamenty lub wszelkiego rodzaju zdobienia. Materiałem używanym przy takich projektach są nie tylko różnego typu kształtowniki czy blachy, ale też druty i pręty kwadratowe, płaskie, półokrągłe i okrągłe, a także polerowane albo ryflowane. Przyjrzyjmy się, jakie techniki są stosowane najczęściej i sprawdźmy, co powstaje z ich wykorzystaniem.
Z jakich technik korzysta się w metaloplastyce?
Tworzenie prac z obszaru metaloplastyki wymaga nadawania elementom metalowym odpowiedniego kształtu, a także łączenia ich ze sobą. Jedną z podstawowych technik będzie obróbka plastyczna polegająca na kuciu, a zatem spęcznianiu, spłaszczaniu oraz ściąganiu materiału po jego rozgrzaniu, jak również przekuwaniu związanym z wykonywaniem otworów czy zgrzewaniem polegającym na łączeniu dwóch lub więcej fragmentów w całość. Powszechnie używane jest ponadto gięcie, zakrzywianie i perforowanie. Poza nimi zwykle stosowane są rozmaite techniki cięcia – mechanicznego i termicznego. W przypadku wielu elementów nierzadko nie obejdzie się bez skrawania – wiercenia lub frezowania, a niekiedy również toczenia. Przydatne są też różne metody spawania – gazowego, plazmowego lub standardowe MIG/MAG czy TiG. Zdarza się też, że metal jest tłoczony oraz poddawany obróbce cieplnej, a nawet cieplno-chemicznej, jeżeli wymaga tego jego planowane zastosowanie.
Co wytwarza się w metaloplastyce?
Metaloplastyka pozwala na tworzenie różnych wyrobów. Najczęściej są to kraty, balustrady, bramy oraz furtki, a także elementy ogrodzeń. Tą techniką powstają również części drzwi, lampy, dekoracje wnętrz, a nawet meble i mała architektura ogrodowa. Metaloplastyka to także ozdoby dachowe.