Druty i pręty półokrągłe. Parametry techniczne
Druty i pręty metalowe to wyroby, które są często wykorzystywane w budownictwie oraz przy produkcji maszyn i urządzeń, a także wznoszeniu różnego rodzaju konstrukcji. Pręty mogą być używane jako zbrojenie lub wzmocnienie różnych elementów struktury nośnej budynku. Często wykonuje się z nich różnego rodzaju wsporniki i elementy maszyn: prowadnice czy uchwyty. W wielu przypadkach pręty stalowe stanowią półprodukt do wykonywania innych części i podzespołów. Są używane np. do produkcji elementów złącznych, czyli różnego rodzaju mocowań, m.in. sworzni, śrub lub kołków. Druty i pręty półokrągłe mogą być produkowane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to rozmaite gatunki stali o odpowiednich parametrach technicznych.
Profile drutów i prętów półokrągłych
Druty i pręty półokrągłe mogą być produkowane w różnych rozmiarach. Ich przekrój to najczęściej wycinek koła. W zależności od potrzeb konkretnego zastosowania drut półokrągły może mieć formę połowy koła, jego większej lub mniejszej części. Elementy, które mają przekrój połowy koła, opisują dwa parametry: szerokość, czyli średnica koła oraz wysokość, czyli jego promień. W przypadku profili mniejszych lub większych potrzebna jest średnica i promień, a także wysokość elementu.
Gatunek stali
Druty i pręty mogą być wykonywane z materiałów o różnej charakterystyce. W przypadku wyrobów stalowych najważniejszymi parametrami jest rodzaj użytego stopu i skład chemiczny. Dodatki różnych metali mogą w znacznym stopniu wpływać na właściwości stali oraz na ich możliwy obszar zastosowania.
Gatunek stali jest najczęściej określany przy pomocy specjalnego kodu, który na podstawie podanej normy pozwala określić, z jakiego rodzaju materiałem mamy do czynienia. Druty i pręty są często wykonywane ze stali oznaczanej jako S235JR wg EN/DIN 10025. Takie oznaczenie stali określa według podanej normy jej dokładne parametry, w tym przypadku będzie to stal konstrukcyjna (S) o granicy plastyczności wynoszącej 235 MPa (235) oraz minimalną udarność 27J przy temperaturze +20°C (JR).