W jakich branżach wykorzystywane są pręty polerowane?
Wyroby hutnicze oferuje się w licznych odmianach oraz z rozmaitymi poziomami wykończenia, zarówno jeżeli chodzi o obróbkę termiczną, jak i mechaniczną. Produktem, który jest specjalnie dostosowywany do potrzeb odbiorców, są stalowe pręty polerowane, występujące w wielu średnicach i wytwarzane z różnych stopów. Przekonajmy się, co daje zastosowanie tego procesu oraz sprawdźmy, w jakich obszarach będą one wykorzystywane najczęściej.
Czym są pręty polerowane?
Pręty polerowane to wyroby, które zostały poddane dodatkowym procesom wykańczania zastosowanym w celu ulepszenia ich powierzchni na ogół za sprawą toczenia, szlifowania, a ostatecznie polerowania w przypadku prętów ciągnionych albo łuszczenia, gdy w grę wchodzą produkty walcowane lub kute. Takie przygotowanie daje możliwość uzyskania bardzo wysokiej gładkości, a jednocześnie niezwykle niskich tolerancji wymiarowych. Pręty polerowane mogą być poddawane dalszej obróbce mechanicznej, gdzie z uwagi na precyzję wykonania ilość usuwanego naddatku okaże się bardzo mała, co korzystnie wpłynie na poziom zużycia narzędzi, a jednocześnie łożyska maszyn nie będą narażone na przyspieszone zużycie, łatwiejsze będzie też utrzymanie wymaganej dokładności.
Do czego są używane pręty polerowane?
Pręty polerowane są zwykle używane w przemyśle maszynowym, gdzie wykonuje się z nich elementy rozmaitych urządzeń np. osi, prowadnic czy sworzni. Powstają z nich również tuleje, wałki czy rozmaite wsporniki. Mogą być również przeznaczone, do produkcji złącz i mocowań, a także narzędzi. Trafiają również do budownictwa, w tym jako części konstrukcji stalowych wymagających wysokiej precyzji wykonania. Rodzaj możliwych zastosowań jest jednak uzależniony nie tylko od dodatkowej obróbki powierzchni, ale przede wszystkim od użytego stopu.