Zalety produkcji krótkoseryjnej
Wykonywanie elementów metalowych wymaga korzystania z odpowiedniego materiału, który będzie dostosowany zarówno pod względem parametrów wytrzymałościowych oraz podatności na wybrane metody obróbki, jak i dobrze dobrany, jeżeli chodzi o geometrię, ponieważ może to zredukować ilość potrzebnych operacji, a tym samym skrócić czas przygotowania oraz jego koszt. Wśród dostępnych na rynku wyrobów szczególnie często wybieraną grupą półproduktów są pręty płaskie, okrągłe, półokrągłe, kwadratowe, ale także polerowane lub ryflowane. W zależności od sytuacji mogą one być oferowane w rozmiarach i wykonaniach standardowych, jak i specjalnych, dostosowanych do oczekiwań i potrzeb zamawiającego. Zwykle powstają one w ramach produkcji krótkoseryjnej, zależnie od wielkości zamówienia. Przekonajmy się, jak wytwarza się pręty i sprawdźmy, dlaczego produkcja krótkoseryjna może być dobrym rozwiązaniem.
Sposoby produkcji prętów stalowych
Pręty mogą być wytwarzane w procesie walcowania lub ciągnięcia. W pierwszym przypadku swoje rozmiary oraz geometrię zyskują wskutek przechodzenia przez kolejne klatki walcownicze, gdzie materiał jest formowany za sprawą nacisku powierzchni obracających się walców bruzdowych, które systematycznie zmieniają powierzchnię materiału aż do uzyskania pożądanych wymiarów. W przypadku ciągnięcia stal jest przeciągana przez otwór narzędzia nazywanego ciągadłem, co powoduje zmniejszanie średnicy i nadawanie odpowiedniego kształtu. Plusem prętów ciągnionych będzie możliwość uzyskania rozmaitych przekrojów i wymiarów, a także zwiększanie wytrzymałości wyrobu i podniesienie jego sztywności.
Co daje produkcja krótkoseryjna?
Produkcja krótkoseryjna pozwala na uzyskanie wyrobu ściśle dopasowanego do zapotrzebowania zgłaszanego przez odbiorcę. Zapewnia mu to redukcję liczby i czasu trwania operacji technologicznych potrzebnych do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Jest ona również korzystna dla wytwórcy półproduktów, ponieważ gwarantuje, że całe zamówienie będzie odebrane, dzięki czemu może on uniknąć gromadzenia zapasów wyrobów kupowanych rzadziej.